Opinia OZSS a kurator prawo rodzinne

krystyna20244

New member
Mam ograniczone prawa asystenta rodziny i nadzór kuratora.
Ostatnio partner wypił alkohol był na urodzinach (nie pije na codzień) jednak że nie chciałam aby wszedł do mieszkania w trybie upojenia wezwałam policję ,bo ciągle pukał mi do drzwi,nie awanturował się ,nie robił nikomu krzywdy,nie podnosił rąk ani nic z tych rzeczy.W domu nie ma alkoholu,żadnych środków odurzających.
Czy za to sąd może postawić mnie pod ścianą i dać wybór ? Czy jeśli był to jednorazowy incydent,dadzą mi jednak szansę?
Czy kurator jeśli go poproszę,ma obowiązek wysłać wniosek do sądu jeśli taka sytuacja miała miejsce ? Musi stosunkową się do opinii OZSS ,czy do własnych spostrzeżeń gdzie nie było nigdy interwencji i żadnych zarzutów do naszego zachowania.
 
Szanowna Pani,



Rozumiem, że sytuacja, w której się Pani znajduje, budzi wiele obaw i pytań dotyczących wpływu jednorazowego incydentu na Pani sytuację prawną oraz relacje z kuratorem i asystentem rodziny. Postaram się przedstawić kilka kluczowych informacji, które mogą pomóc w zrozumieniu możliwych konsekwencji oraz w podjęciu dalszych kroków.



1. Jednorazowy incydent a decyzja sądu



Ważne jest, aby zrozumieć, że sądy rozpatrując takie sprawy, biorą pod uwagę całościową sytuację rodziny, a nie tylko pojedyncze incydenty. Sąd będzie analizował m.in.:



Dotychczasowe postępowanie Pani i Pani partnera: Czy wcześniej dochodziło do jakichkolwiek sytuacji problematycznych? Czy była już Pani w podobnej sytuacji?

Konsekwencje incydentu: Czy incydent miał jakikolwiek wpływ na bezpieczeństwo i dobrostan dzieci? Czy Pani reakcja była adekwatna do sytuacji?



Jeśli to był jednorazowy przypadek, a Pani partner na co dzień nie pije alkoholu i nie stwarza zagrożenia dla rodziny, sąd może uznać, że incydent ten nie powinien prowadzić do drastycznych kroków, takich jak ograniczenie Pani praw rodzicielskich. Jednakże, każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, i ostateczna decyzja zależy od oceny sądu.



2. Rola kuratora i asystenta rodziny



Kurator sądowy oraz asystent rodziny mają za zadanie wspierać Panią w dbaniu o dobrostan rodziny i dzieci. Oznacza to, że ich rola polega na monitorowaniu sytuacji w domu, doradzaniu oraz interweniowaniu w sytuacjach problematycznych.



Wniosek do sądu: Kurator ma obowiązek raportowania wszelkich incydentów, które mogą mieć wpływ na dobro dziecka. Jednak nie oznacza to automatycznie, że każdy incydent zostanie zgłoszony do sądu. Kurator ocenia sytuację kompleksowo, biorąc pod uwagę całokształt zachowań w rodzinie, dotychczasową współpracę z rodziną oraz realne zagrożenie dla dzieci.

Opinia OZSS a spostrzeżenia kuratora: Opinia OZSS (Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów) jest jednym z narzędzi, które mogą być brane pod uwagę przez sąd przy podejmowaniu decyzji. Kurator nie jest zobowiązany bezwzględnie stosować się do opinii OZSS, jednakże opinia ta jest zazwyczaj bardzo ważnym elementem postępowania. Kurator może również uwzględniać swoje spostrzeżenia oraz dotychczasowe doświadczenia z rodziną.



3. Co Pani może zrobić?



Aby zminimalizować ryzyko negatywnych konsekwencji tego incydentu, warto podjąć następujące kroki:



Szczera rozmowa z kuratorem: Ważne jest, aby otwarcie omówić całą sytuację z kuratorem, wyjaśniając, że była to jednorazowa sytuacja, która nie miała wpływu na dzieci. Podkreślenie, że dom jest wolny od alkoholu i środków odurzających, może być kluczowe.

Monitorowanie sytuacji: Współpraca z asystentem rodziny oraz kuratorem w celu pokazania, że incydent był jednorazowy, a rodzina funkcjonuje prawidłowo, może wpłynąć na pozytywną ocenę sytuacji przez sąd.

Zebranie dokumentacji: Jeśli to możliwe, warto zebrać wszelkie dokumenty potwierdzające, że Pani partner nie ma problemów z alkoholem, np. zaświadczenie od lekarza lub psychologa, jeśli wcześniej korzystaliście Państwo z takiej pomocy.



4. Podsumowanie



Jednorazowy incydent z alkoholem, szczególnie jeśli partner nie był agresywny i nie stwarzał zagrożenia, zazwyczaj nie jest podstawą do podjęcia drastycznych decyzji przez sąd. Ważne jest jednak, aby cała sytuacja była właściwie udokumentowana i wyjaśniona, zarówno przed kuratorem, jak i przed sądem. Pani współpraca z kuratorem i asystentem rodziny, a także proaktywne podejście do wyjaśnienia sytuacji, mogą pomóc w zminimalizowaniu ryzyka negatywnych konsekwencji.



W razie dalszych pytań lub potrzeby dodatkowego wsparcia, zachęcam do kontaktu
 
Powrót
Góra