POSTĘPOWANIE Z MATERIAŁEM DOWODOWYM POCHODZENIA BIOLOGICZNEGO

Kazimierz

Well-known member
Członek ekipy
Właściwie każdy materiał pochodzenia biologicznego jest nieobojętny dla zdrowia. Praca
z nim wymaga należytej ostrożności, ponieważ materiał biologiczny niewiadomego po-
chodzenia może być bogaty w bakterie, grzyby oraz wirusy, a w związku z tym potencjalnie
zakaźny. Podczas pracy ze śladami biologicznymi trzeba stosować się do następujących
zasad:
1. W czasie pracy z materiałem biologicznym używać jednorazowych rękawiczek dobrej
jakości. Nigdy nie nakładać rękawiczek na ręce z biżuterią. Ręką w rękawiczce nie dotykać
oczu, nosa ani błon śluzowych. Rękawiczkę pękniętą trzeba natychmiast wymienić na
nową. Jeśli konieczne jest użycie rękawiczek bawełnianych, powinno się zakładać pod nie
rękawiczki gumowe. Myć ręce wodą z mydłem jak najszybciej po zdjęciu rękawiczek.
2. Oprócz rękawiczek należy w każdym wypadku używać fartuchów ochronnych. Uczest-
nicząc w czynnościach, podczas których może nastąpić rozprysk materiału potencjalnie
zakaźnego (oględziny obficie zakrwawionej odzieży, rozkawałkowanych zwłok, uczestnictwo
w czynności otwarcia zwłok), trzeba stosować okulary oraz maski osłaniające usta i nos,
najlepiej zaś — maskę na całą twarz. Na buty należy nałożyć ochraniacze.
3. Ze względu na bezpieczeństwo innych osób nie opuszczać miejsca pracy podczas
wykonywania zadań.
4. Zachować szczególną ostrożność przy manipulowaniu ostrymi przedmiotami zabru-
dzonymi materiałem biologicznym (np. skalpelem przy zeskrobywaniu plam krwi podczas
oględzin). Narzędzia takie tuż po użyciu wrzucać do oznaczonych pojemników.
5. Zabrudzone podczas pracy z materiałem biologicznym fragmenty protokołów (np.
sporządzane podczas oględzin zwłok) należy przepisać lub sporządzić ich fotokopię.
Okładki notesów, pióra lub długopisy zdezynfekować albo wyrzucić.
6. Dowody rzeczowe zabrudzone obficie krwią albo innym materiałem pochodzenia
biologicznego przed wysłaniem do badań trzeba wysuszyć. Jeśli są to ubrania, powinno
się je suszyć w specjalnie wyznaczonych miejscach, do których dostęp osób postron-
nych jest ograniczony. Powierzchnie, z którymi stykał się materiał biologiczny, należy
następnie zdezynfekować preparatami o bakteriobójczym i wirusobójczym zakresie
działania. Bezwzględnie zabronione jest pakowanie dowodów rzeczowych w stanie nie-
wysuszonym do szczelnie zamykanych worków polietylenowych. Powoduje to bowiem
masowe rozmnażanie się bakterii i pleśni, co może zniszczyć cechy identyfikacyjne ma-
teriału dowodowego, przede wszystkim zaś stanowi zagrożenie dla adresata przesyłki.
Jeżeli ubrania przeznaczone do wysłania są w dalszym ciągu wilgotne, należy zapakować
je do papierowych toreb i umieścić w otwartych polietylenowych workach. W takim
wypadku trzeba powiadomić adresata, że przesyłana odzież jest wilgotna, przesyłkę zaś
przesłać przez posłańca.
7. Po zakończeniu pracy zanieczyszczoną oraz zużytą odzież ochronną należy zgromadzić
w specjalnie zorganizowanym miejscu, następnie zutylizować, najlepiej przez spalenie. Do
sterylizacji sprzętu wielorazowego użycia można stosować następujące środki chemiczne:
1-procentowy roztwór podchlorynu sodu, roztwór podchlorynu wapnia w takim samym
stężeniu, chloraminę, 70-procentowy etanol, formalinę lub aldehyd glutarowy.
 
Powrót
Góra