PRZESŁANKI EKSPERYMENTU PROCESOWO-KRYMINALISTYCZNEGO

Kazimierz

Well-known member
Członek ekipy
Przesłanki (okoliczności sprzyjające realizacji, urzeczywistnieniu) eksperymentu proce-
sowo-kryminalistycznego są następujące:
— występują wątpliwości co do możliwości wykonania określonego działania, poczy-
nienia spostrzeżeń, wystąpienia zjawiska lub zaistnienia zdarzenia;
— zdarzenia, zjawiska lub okoliczności budzące wątpliwości mają istotne znaczenie
dowodowe dla sprawy (np. wątpliwość może dotyczyć posiadanego środka dowo-
dowego albo wersji kryminalistycznej);
— istnieje szansa, iż rozstrzygnięcie tej wątpliwości za pomocą doświadczenia jest re-
alne (wykonalne) oraz są wystarczające dane wyjściowe do podjęcia eksperymentu
rokującego szansę powodzenia;
— zostały przeprowadzone inne czynności dowodowe mogące wyjaśnić wątpliwości
w przedmiotowej sprawie.

Zakazy przeprowadzania eksperymentów procesowo-kryminalistycznych
(przesłanki ujemne)
Każdy eksperyment wiąże się z określonym ryzykiem, które organ procesowy musi ocenić
(skalkulować). Efekty dowodowe muszą być większe niż poniesione nakłady. Eksperyment
to czynność procesowa, powinien więc być prowadzony zgodnie z prawem. Powody od-
dalenia wniosku dowodowego określone w art. 170 § 1 k.p.k. mogą stanowić przesłankę
do rezygnacji organu procesowego z przeprowadzenia eksperymentu lub być podstawą
do oddalenia wniosku dowodowego strony o jego przeprowadzenie18. Niedopuszczalne
jest prowadzenie eksperymentów, które19:
— zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka,
— uwłaczają godności osobistej lub moralności uczestników,
— łączą się z udziałem pokrzywdzonego, o którym mowa w art. 185a k.p.k.,
— łączą się z udziałem osób, o których mowa w art. 192 § 3 k.p.k., chyba że wyrażą zgodę,
— grożą ujawnieniem tajemnicy prawnie chronionej,
— mogą spowodować duże straty materialne, niewspółmierne do znaczenia eksperymentu,
— są dokonywane na zwłokach (wyjątkowo za zgodą prokuratora lub sądu i z udziałem
biegłego medycyny sądowej),
— mają rozstrzygnąć wątpliwości możliwe do wyjaśnienia w inny sposób (prostszy lub
korzystniejszy z ekonomicznego punktu widzenia).
 
Powrót
Góra