SUBSTANCJE CHEMICZNE POSTĘPOWANIE Z MATERIAŁEM DOWODOWYM

Kazimierz

Well-known member
Członek ekipy
Substancje chemiczne
Gdy dowodem rzeczowym jest materiał chemiczny, należy brać pod uwagę, że może
on mieć właściwości żrące oraz toksyczne. Wymagania bezpieczeństwa podczas pracy
z chemikaliami dotyczą przede wszystkim ograniczenia bezpośredniego kontaktu z nimi.
Należy też pamiętać o łatwopalności. Praca z takim materiałem wymaga zastosowania
się do następujących zaleceń:
1. Ograniczenie bezpośredniego kontaktu z materiałem chemicznym powinno doty-
czyć zarówno powierzchni ciała, jak i układu oddechowego. Podczas pracy (zwłaszcza
z substancjami o charakterze żrącym) należy stosować gumowe rękawice, najlepiej
o zwiększonej grubości, ubierać fartuchy lub specjalne kombinezony i gumowe obuwie,
na twarz zakładać maski oraz okulary. W warunkach, w których może dojść do znacznej
kondensacji par lub lotnych substancji toksycznych, ich dostęp do układu oddechowego
trzeba ograniczać, używając osłon na usta i nos, w skrajnych zaś wypadkach pracować
w maskach przeciwgazowych.
2. Podczas pracy z materiałami łatwopalnymi należy zapewnić sobie asystę. Zorganizo-
wane stanowiska pracy z takimi materiałami muszą być wyposażone w gaśnicę.
3. Podczas pracy nie wolno używać otwartego ognia (nie palić tytoniu!) ani spożywać
pokarmów.
4. Jeśli zabezpiecza się jako dowód substancje chemiczne w ilościach znacznie przewyż-
szających potrzeby badań, należy pobrać do badań próbkę średnią. Substancji w stanie
płynnym nie powinno się przelewać, do pobierania zaś próbek używać specjalnych pipet.
Bezwzględnie zabronione jest pipetowanie ustami.
5. Materiały chemiczne umieszczać w miejscach niedostępnych dla osób postron-
nych.
6. Odzież zabrudzoną chemikaliami wyrzucać lub czyścić specjalnymi metodami (w za-
leżności od rodzaju substancji).
7. W razie bezpośredniego kontaktu z chemikaliami powierzchnię ciała natychmiast
opłukać pod strumieniem bieżącej wody; czynność tę wykonywać przez 5–10 minut. Po
zetknięciu z substancjami o charakterze żrącym należy następnie przemyć te miejsca środ-
kami zobojętniającymi. W razie oparzeń kwasem użyć w tym celu np. trzyprocentowego
roztworu węglanu sodowego. Działanie zobojętniające zasady mają słabe roztwory kwasów:
trzyprocentowy kwas borowy, jednoprocentowy kwas octowy.
 
Powrót
Góra