Opinia biegłego a wyrok skazujący

Arkadiusz

Member
Witam!

Mam taką sytuację jestem skazany jeszcze wyrokiem nie prawomocnym z art 293 kk . Mój obrońca wniósł o badania psychiatryczne i w opinii jest napisane "oskarżony nie wiedział że te oprogramowanie jest nielegalne" czy taka opinia powoduje że powinienem być uniewinniony? Przestępstwo takie popełnia się z zamiarem ewentualnym lub bezpośrednim czyli trzeba wiedzieć lub domyślać się a jeżeli nie wiedziałem jak pisze w opinii to powinienem składać apelację? Mam szanse ja wygrać? Komputer kupiłem używany bo nie jestem za można osoba by mnie było stać na nowe komputery - na takie luksusy nie stać mnie.
 
Szanowny Panie,



Dziękuję za Pana wiadomość i szczegółowe przedstawienie sytuacji. Pana przypadek wymaga dogłębnej analizy prawnej, dlatego przedstawię Panu kilka kluczowych aspektów dotyczących możliwości uniewinnienia oraz potencjalnych działań.
Analiza prawna
Art. 293 Kodeksu Karnego

Art. 293 KK odnosi się do przestępstw przeciwko ochronie informacji, w tym korzystania z nielegalnego oprogramowania. Przestępstwo to wymaga działania z zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym, co oznacza, że sprawca musi działać świadomie lub przewidywać możliwość popełnienia przestępstwa i na to się godzić.

Znaczenie opinii psychiatrycznej

W Pana przypadku, kluczowym elementem jest opinia psychiatryczna, stwierdzająca, że nie wiedział Pan, iż oprogramowanie było nielegalne. To może wskazywać na brak zamiaru popełnienia przestępstwa. W orzecznictwie sądów istnieją przypadki, gdzie brak świadomości nielegalności działania prowadził do uniewinnienia.

Argumenty w apelacji

1. Brak zamiaru: Skuteczne wykazanie, że nie miał Pan świadomości nielegalności działania, może być kluczowe. Warto podkreślić, że przestępstwo z art. 293 KK wymaga zamiaru bezpośredniego lub ewentualnego.

2. Rzetelność opinii: Podkreślenie znaczenia i rzetelności opinii psychiatrycznej może wzmocnić Pana argumentację.

3. Okoliczności zakupu: Wyjaśnienie, że komputer został zakupiony używany, a Pan nie miał wiedzy o nielegalnym oprogramowaniu, może być istotne.



Szanse na wygraną



Szanse na wygraną w apelacji zależą od wielu czynników, w tym od jakości opinii psychiatrycznej, argumentacji przedstawionej przez obrońcę oraz przekonania sądu o braku zamiaru popełnienia przestępstwa.



Rekomendacje




1. Konsultacja z obrońcą: Zalecam szczegółową konsultację z Pana obrońcą w celu przygotowania apelacji.

2. Dokumentacja: Upewnij się, że wszystkie istotne dokumenty, w tym opinia psychiatryczna, są dobrze przygotowane i przedstawione.

3. Dalsze kroki: Rozważenie dodatkowych dowodów potwierdzających brak świadomości nielegalności działania może być pomocne.



Jeżeli potrzebuje Pan dalszej pomocy lub dodatkowych wyjaśnień, proszę o następny post. Jesteśmy tutaj, aby zapewnić Panu pełne wsparcie prawne.
 
Powrót
Góra