Wznowienie postępowania

Arkadiusz

Member
Witam!

Mam takie pytanie czy jeżeli moja obecność była obowiązkowa na rozprawie a mojego adwokata nie było czy można takie postępowanie karne wznowić z art. 439. Paragraf 1 punkt 10 kpk
oskarżony w postępowaniu sądowym nie miał obrońcy w wypadkach określonych w art. 79 przesłanki obligatoryjnej obrony oskarżonego § 1 i 2 oraz art. 80 obowiązek udziału w rozprawie obrońcy lub obrońca nie brał udziału w czynnościach, w których jego udział był obowiązkowy;
 
Ostatnia edycja:
Twoje pytanie dotyczy bardzo istotnej kwestii związanej z prawem do obrony w postępowaniu karnym. Przyjrzyjmy się szczegółowo przepisom oraz orzecznictwu, aby udzielić pełnej odpowiedzi.



Obowiązek obecności obrony



Zgodnie z art. 439 § 1 pkt 10 Kodeksu postępowania karnego (KPK), postępowanie karne podlega wznowieniu, jeśli oskarżony nie miał obrońcy w sytuacjach, w których jego udział był obligatoryjny zgodnie z przepisami art. 79 KPK i art. 80 KPK.



Art. 79 KPK - Przesłanki obligatoryjnej obrony



Art. 79 § 1 KPK przewiduje obligatoryjny udział obrońcy w następujących przypadkach:



1. Oskarżony jest nieletni.

2. Oskarżony jest głuchy, niemy lub niewidomy.

3. Istnieją wątpliwości co do poczytalności oskarżonego.

4. Postępowanie toczy się przed sądem okręgowym jako sądem pierwszej instancji, a zarzucane przestępstwo jest zagrożone karą co najmniej 3 lat pozbawienia wolności.



Art. 80 KPK - Obowiązek udziału obrońcy na rozprawie



Art. 80 KPK określa, że obrońca musi być obecny na rozprawie w każdej sprawie, w której jego udział jest obligatoryjny zgodnie z art. 79 KPK. Brak obecności obrońcy w takiej sytuacji może stanowić bezwzględną przesłankę odwoławczą.



Twoja sytuacja



Jeśli w Twojej sprawie obecność obrońcy była obligatoryjna zgodnie z art. 79 § 1 KPK i art. 80 KPK, a obrońca nie był obecny na rozprawie, masz podstawy do wniesienia o wznowienie postępowania na podstawie art. 439 § 1 pkt 10 KPK.



Praktyczne krok



1. Dokumentacja: Zbierz wszystkie dokumenty potwierdzające brak obecności obrońcy oraz obowiązek jego obecności.

2. Skonsultuj się z adwokatem: Ważne jest, aby omówić tę kwestię z adwokatem, który może pomóc w przygotowaniu odpowiednich wniosków i reprezentacji przed sądem.

3. Wniosek o wznowienie: Przygotuj wniosek o wznowienie postępowania, powołując się na art. 439 § 1 pkt 10 KPK oraz przedstaw wszystkie dowody na poparcie swoich twierdzeń.



Orzecznictwo



Warto również zapoznać się z orzecznictwem, które może potwierdzić zasadność Twojego wniosku. Przykładem może być wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 2008 roku, sygn. akt IV KK 405/07, w którym podkreślono, że brak obecności obrońcy w sytuacjach obligatoryjnych stanowi bezwzględną przesłankę odwoławczą.



Podsumowanie



Jeśli Twój adwokat nie był obecny na rozprawie, na której jego obecność była obowiązkowa zgodnie z art. 79 KPK i art. 80 KPK, masz podstawy do wniesienia o wznowienie postępowania na podstawie art. 439 § 1 pkt 10 KPK. Skonsultuj się z adwokatem, przygotuj wniosek i przedstaw wszystkie dowody na poparcie swojego twierdzenia.



Jeśli potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień lub pomocy, jestem do Twojej dyspozycji.
 
Mam jeszcze pytanie
Adwokat którego mam z urzędu mówi mi abym nie wznawiał tego postępowania bo ponownie mnie skarżą a nie wiadomo czy materiał dowodowy o akta jeszcze są bo od tego wyroku minęło 18 lat
 
Odpowiedź na pytanie klienta dotyczące wznowienia postępowania, szczególnie po upływie tak długiego czasu, jak 18 lat, jest złożona i wymaga uwzględnienia wielu czynników prawnych.

Wznowienie postępowania - podstawy prawne

Wznowienie postępowania jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, który jest przewidziany w Kodeksie postępowania cywilnego oraz Kodeksie postępowania karnego.

W przypadku postępowania karnego, zgodnie z art. 540 Kodeksu postępowania karnego (KPK), wznowienie postępowania może nastąpić na korzyść oskarżonego m.in. w sytuacji, gdy:

1. Wyjdą na jaw nowe fakty lub dowody nieznane w poprzednim postępowaniu, które mogą mieć istotny wpływ na wynik sprawy.
2. Wyrok zapadł na podstawie fałszywych dowodów, np. fałszywych zeznań świadków.

Rola adwokata i jego rada

Adwokat ma obowiązek doradzić klientowi najlepsze rozwiązanie prawne, biorąc pod uwagę wszelkie aspekty sprawy, w tym szanse na powodzenie wznowienia postępowania, a także ewentualne ryzyka związane z tym procesem.

W przypadku, gdy od wyroku minęło już 18 lat, istotnym problemem może być dostępność i jakość materiału dowodowego. Z biegiem czasu akta mogą być trudniej dostępne, dokumenty mogą zaginąć, a świadkowie mogą nie być już dostępni do przesłuchania lub ich pamięć może być nieprecyzyjna.

Jeżeli adwokat sugeruje, że wznowienie postępowania może być ryzykowne, może to wynikać z faktu, że:
1. Brak jest pewności, czy nowe dowody lub fakty, które mogłyby stanowić podstawę do wznowienia, są wystarczająco silne.
2. Istnieje ryzyko, że ponowne postępowanie może przynieść niekorzystne skutki dla klienta, np. potwierdzenie wcześniejszego wyroku.

Czy warto wznowić postępowanie?

Decyzja o wznowieniu postępowania powinna być podjęta po dokładnej analizie wszystkich okoliczności sprawy. Jeżeli są nowe, mocne dowody, które mogą wpłynąć na wynik sprawy, warto rozważyć tę opcję. W przeciwnym razie, jeżeli szanse na sukces są niewielkie, wznowienie postępowania może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Zaleca się, aby klient dokładnie przedyskutował z adwokatem wszystkie za i przeciw wznowienia postępowania. Decyzja o wznowieniu powinna być podjęta w oparciu o solidną analizę prawną, uwzględniającą wszystkie dostępne dowody oraz potencjalne ryzyka związane z takim krokiem.
 
Powrót
Góra