Odpowiedź na pytanie klienta dotyczące wznowienia postępowania, szczególnie po upływie tak długiego czasu, jak 18 lat, jest złożona i wymaga uwzględnienia wielu czynników prawnych.
Wznowienie postępowania - podstawy prawne
Wznowienie postępowania jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, który jest przewidziany w Kodeksie postępowania cywilnego oraz Kodeksie postępowania karnego.
W przypadku postępowania karnego, zgodnie z art. 540 Kodeksu postępowania karnego (KPK), wznowienie postępowania może nastąpić na korzyść oskarżonego m.in. w sytuacji, gdy:
1. Wyjdą na jaw nowe fakty lub dowody nieznane w poprzednim postępowaniu, które mogą mieć istotny wpływ na wynik sprawy.
2. Wyrok zapadł na podstawie fałszywych dowodów, np. fałszywych zeznań świadków.
Rola adwokata i jego rada
Adwokat ma obowiązek doradzić klientowi najlepsze rozwiązanie prawne, biorąc pod uwagę wszelkie aspekty sprawy, w tym szanse na powodzenie wznowienia postępowania, a także ewentualne ryzyka związane z tym procesem.
W przypadku, gdy od wyroku minęło już 18 lat, istotnym problemem może być dostępność i jakość materiału dowodowego. Z biegiem czasu akta mogą być trudniej dostępne, dokumenty mogą zaginąć, a świadkowie mogą nie być już dostępni do przesłuchania lub ich pamięć może być nieprecyzyjna.
Jeżeli adwokat sugeruje, że wznowienie postępowania może być ryzykowne, może to wynikać z faktu, że:
1. Brak jest pewności, czy nowe dowody lub fakty, które mogłyby stanowić podstawę do wznowienia, są wystarczająco silne.
2. Istnieje ryzyko, że ponowne postępowanie może przynieść niekorzystne skutki dla klienta, np. potwierdzenie wcześniejszego wyroku.
Czy warto wznowić postępowanie?
Decyzja o wznowieniu postępowania powinna być podjęta po dokładnej analizie wszystkich okoliczności sprawy. Jeżeli są nowe, mocne dowody, które mogą wpłynąć na wynik sprawy, warto rozważyć tę opcję. W przeciwnym razie, jeżeli szanse na sukces są niewielkie, wznowienie postępowania może nie być najlepszym rozwiązaniem.
Podsumowanie
Zaleca się, aby klient dokładnie przedyskutował z adwokatem wszystkie za i przeciw wznowienia postępowania. Decyzja o wznowieniu powinna być podjęta w oparciu o solidną analizę prawną, uwzględniającą wszystkie dostępne dowody oraz potencjalne ryzyka związane z takim krokiem.